kazemieh
26 آبان 1401 - 12:30

اقتصاد آذربایجان شرقی متکی به بخش خصوصی است

تبریز- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: اقتصاد آذربایجان شرقی به‌عنوان استانی سراسر فرصت متکی به تولید بخش خصوصی است.

به گزارش خبرنگار مهر، صابر پرنیان صبح روز پنجشنبه، در بیست‌وششمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی که در آمفی تئاتر پتروشیمی تبریز برگزار شد، اظهار کرد: ۱۹۲۰ فقره کارت بازرگانی و ۳۱۳ صادر کننده در استان داریم که ۱۱۰ مورد آنها صادر کننده بالای یک میلیون یورویی هستند، ۴۰ صادر کننده امروز تعیین می‌شوند بر اساس دو شاخص عمومی و خصوصی اعلام می‌شوند.

خبرنگار مهربیست‌وششمینآمفیوی ادامه داد: هر تُن کالای صادراتی در سال ۱۴۰۰ در کشور برابر ۳۹۴ دلار بود که این آمار در استان ما تا ۵۸۸ دلار است و این بدان معناست که ارزش صادراتی کالاهای صادراتی استان ما ۵۰ درصد بیشتر از کشور بوده است و این عدد در هفت ماه سال جاری ۴۶۱ دلار در کشور و در استان ما ۶۰۳ دلار بوده است.

وی افزود: در حوزه صادرات فناوری، ۲۸.۴ میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم که مقدار آن ۲۴۱ میلیون دلار در استان ما بوده است که ۱۰ میلیارد دلار در سطح متوسط و ۶.۶ میلیارد دلار مبتنی بر منابع و صادرات محصولات اولیه بوده است.

پرنیان گفت: در هفت ماهه نخست سال جاری ما در دو بخش صنعتی ۱۰ درصد و صنایع معدنی ۲۵ درصد رشد داشته‌ایم، اما در بخش پتروشیمی ۳۴ درصد، فروش و صادرات ۸۰ درصد و کشاورزی و منابع غذایی ۲۱ درصد کاهش داشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: قبل و بعد از انقلاب علیرغم گزارش‌هایی که داده شده است تراز تجاری ما مثبت بوده است که گفته‌اند میعانات گازی را وارد کرده‌اند اما اگر حذف کنیم تراز تجاری ما همواره منفی بوده یعنی صادرات ما کمتر از واردات بوده است.

وی گفت: در سال گذشته واردات از سمت کالاهای مصرفی به شکل محسوسی به سوی کالاهای واسطه، تجهیزات، ماشین آلات و مواد اولیه رفته است تراز تجاری ما در سال ۱۴۰۰ منفی بود اما در هفت ماه گذشته به ۲.۵ میلیارد دلار رسیدیم و برای سال ۱۴۰۴، ۷۵ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است و نظر اکثر کارشناسان اجتماعی به‌گونه‌ای است که تحقق می‌یابد.

رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی یادآور شد: در هفت ماهه نخست سال ۱۴۰۰ وزن صادرات ما نسبت به سال ۱۳۹۹، ۱۰ درصد کاهش یافته اما ارزش صادرات پنج درصد افزایش یافته است.

صمتوی همچنین ادامه داد: از ۵۰۰ سال گذشته تبریز مرکز گشایش تجاری در منطقه بوده است و تبریز کشف قیمت می‌کرد، در حوزه صنعت هم اینگونه است حتی اصفهان به‌عنوان دارنده صنایع بیشتر، در دوران صفویه صد نفر از تجار تبریز به آنجا رفتند.

وی اضافه کرد: در ۱۱ ماه گذشته سال ۲۴ رویداد تجاری خارجی در استان برگزار شده است که استان ما به سمت تجارت خارجی در حال خیز برداشتن است و ما از تولیدات منابع محور به سمت محصولات دانش محور در حال حرکت هستیم.

پرنیان متذکر شد: خوشبختانه در حوزه تولید، ادبیات مشترک شکل گرفته است اما در زمینه صادرات ما هنوز نتوانستیم به فرماندهی، سیاستگذاری و ریل‌گذاری واحدی دست یابیم و نقش سازمان توسعه‌ی تجارت در اینجا بسیار اهمیت می‌یابد، ما نباید اجازه دهیم هر دستگاه برای خود برنامه خاصی ارائه دهد چراکه این امر خسارت عظیمی به صادرات ما وارد می‌کند، حذف برندینگ در حوزه صادرات را یک عقب‌گرد به گذشته است.

برندینگوی گفت: ما در حوزه لجستیک مشکلات عدیده‌ای داریم که از آن جمله می‌توان به نبود زیرساخت‌های گمرکی، نبود زیرساخت‌های فیزیکی و نرم افزاری صادرات، لجستیک و مشکلات مربوط به نقل و انتقال پول و رفع تعهد ارزی اشاره کرد.

وی افزود: باید قبول کنیم که تجارت بسیار پیچیده‌تر و فنی‌تر از تولید است و به همین دلیل ضرورت دارد تا رایزنان بازرگانی ما فعالیت گسترده‌تری داشته باشند اما متأسفانه شاهد هستیم هر کجا کارمند خسته و بی‌انگیزه‌ای وجود داشته، به‌عنوان رایزن بازرگانی فرستاده شده است. چگونه می‌توان از کسی که در عمرش یک شکلات هم صادر نکرده است، توقع کمک به بخش صادرات را داشت.

رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی تاکید کرد: امسال دو اتفاق بزرگ در حوزه صادرات افتاده است که یکی آزادسازی قیمت در تمامی حوزه‌ها و دیگری جنگ اوکراین و روسیه است که موجب افزایش قیمت‌ها در سطح جهانی شده است و آذربایجان شرقی به‌عنوان استانی سراسر فرصت متکی به تولید بخش خصوصی است و ما می‌توانیم با تکمیل زنجیره‌ها، تقویت شرکت‌ها و کنسرسیوم صادراتی و فراهم کردن زیرساخت‌ها نرم افزاری و سخت افزاری، برند و نشان تجاری خود را در جهان مطرح کنیم.

صمتوی اضافه کرد: باید از ظرفیت منطقه آزادی ارس، اتحادیه اقتصادی اوراسیا، پیمان شانگهای و کشورهای همسایه استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: آذربایجان شرقی منطقه استراتژیک است دو هزار و ۵۶۰ طرح صنعتی در آذربایجان شرقی در حال ساخت و ساز بوده و جزو استان‌های پیشران کشور است.

جزوپرنیان گفت: ۲۱۰۰ فقره محور اقتصادی صادر شده است که نشان می‌دهد میل به کار اقتصادی در استان بالا است، زمانی که آمار صادرات در حوزه فرش و صنایع دستی در سال ۹۹ تا ۱۴۰۱ را مقایسه می‌کنیم، متوجه خسارت‌های این تصمیمات اشتباه می‌شویم.

وی در پایان تاکید کرد: امیدواریم همایش صادرات غیر نفتی بتواند با مطرح کردن مشکلات و ارائه راهکارها در توسعه و گسترش صادرات و فعالیت بدون دغدغه بخش خصوصی چه در حوزه تولید و کسب و کار و چه صادرات مؤثر باشد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 861025