kazemieh
01 آذر 1401 - 14:28

تجویز بی‌رویه دارو هزینه‌های سنگینی به سیستم درمان تحمیل می‌کند

اصفهان - معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تجویز بی رویه، خودسرانه و غیر منطقی دارو هزینه‌های سنگینی به سیستم درمانی تحمیل کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود اعتباری ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: درمان بیماری‌های ویروسی و باکتریایی نیازمند مصرف داروهای خاص است که مصرف آنتی بیوتیک بدون تشخیص و تجویز پزشک تنها به مقاومت دارویی می‌انجامد.

خبرنگار مهرسه شنبهآنتیبیوتیکوی بیان داشت: مصرف غیرمنطقی داروها، به حفظ و تکثیر میکروب‌ها کمک می‌کند و باعث تبدیل به سویه جدید و انتشار آنها می‌شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نوشیدن مایعات زیاد، استراحت و قرقره کردن داروهای ضدعفونی کننده گلو را از راهکارهای اساسی مواجهه با بیماری سرماخوردگی و آنفلوانزا عنوان کرد و افزود: برای کامل شدن دوره درمان نیاز به مصرف آنتی بیوتیک نیست.

گلوآنتیبیوتیکوی با بیان اینکه ۱۰۰ درصد داروهای آنتی بیوتیک تحت پوشش بیمه است، افزود: داروهای OTC (بدون نسخه پزشک) به صورت آزاد و با دادن اطلاعاتی به داروساز و مشاوره گرفتن از وی، در داروخانه‌ها ارائه می‌شود.

آنتیبیوتیکمصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک در کشور ۱۶ برابر استاندارد جهانی است

مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک در کشور ۱۶ برابر استاندارد جهانی استمصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک در کشور ۱۶ برابر استاندارد جهانی استعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در ارتباط با تجویز غیر منطقی دارو به ویژه آنتی بیوتیک‌ها، گفت: مصرف خودسرانه داروهای آنتی بیوتیک در کشور ۱۶ برابر بالاتر از استاندارد جهانی است و این آمار بر اساس بررسی نسخ دارویی بدست آمده است.

در ارتباط باآنتیآنتیبیوتیکبر اساسبدسترسول سلطانی پزشک، بیمار، داروساز و محیط کار را چهار عامل موثر در تجویز غیرمنطقی آنتی بیوتیک مطرح کرد و گفت: زمانی که برای درمان بیماری‌های میکروبی و عفونی، اطلاعات کافی و به روز نباشد، تجویز غیر منطقی دارو صورت می‌گیرد.

آنتیبیوتیکوی از داروسازان خواست که در تجویز آنتی بیوتیک حساسیت بیشتری به خرج بدهند، افزود: امروزه جهان با چالش مصرف بی رویه و غیر منطقی دارو و آنتی بیوتیک ها روبرو است.

آنتیبیوتیکداروآنتیبیوتیکهاسلطانی افزود: بسیاری از بیماری‌های شایع در سطح جامعه بیماری‌های ویروسی هستند که برای درمان این دست بیماری‌ها نیاز به تجویز آنتی بیوتیک نیست، چرا که آنتی بیوتیک ها داروهای ایمنی نیستند و عوارض شدیدی از قبیل اختلالات ریتمیک قلبی، اسهال، پارگی تاندون‌های مفصلی، تشنج و عفونت‌های پوستی را به همراه دارند.

بیوتیکبیوتیکهاعضو هیئت علمی دانشگاه مصرف آنتی بیوتیک با تشخیص و تجویز پزشک را در صورت کامل شدن دوره و مصرف دوز صحیح آنها عنوان کرد، چرا که در صورت کامل نشدن دوره مصرف دارو، احتمال شدت گرفتن بیماری وجود دارد.

آنتیبیوتیکدوز

منبع: مهر
شناسه خبر: 873614